שלמה חזו - המרכז לחדשנות פיננסית

מדוע נדחתה הצעתו של ח"כ מאיר שטרית שהציע לחייב מוסדות פיננסים לדווח על חשבונות רדומים ?

 

מדוע נדחתה  הצעתו של ח"כ  מאיר שטרית שהציע לחייב מוסדות פיננסים

לדווח על חשבונות רדומים  ?

 

מדוע נדחתה הצעת חוק של ח"כ מאיר שטרית לחייב מוסדות פיננסיים לדווח על חשבונות רדומים ?  

ח"כ מאיר  שטרית: לרוב המוסדות אין אינטרס לדווח מרצונם על כספים עליהם הם מרוויחים הון.

 שר האוצר: חשש לפגיעה בפרטיות בעלי החשבונות, הגופים הפיננסיים הונחו "לעשות כל שביכולתם" למציאת הבעלים.

ואצלנו : איתור כספים אבודים יבוצע   עבורך   עכשיו !

 


 

כספים ללא דורש אצלנו  ובעולם הרחב

נדחתה הצעת  חוק שהוגשה  ע"י שר האוצר לשעבר  מאיר שטרית  וח"כ בהווה  ( קדימה ) לאיתור נכספים אבודים ללא דורש .לפי הצעת "חוק חובת הדיווח של מוסדות פיננסיים על כספים ללא דורש" שהעלה ח"כ מאיר שטרית (קדימה) לקריאה טרומית, האוצר יחייב את המוסדות הפיננסיים לדווח לגוף מיוחד שיוקם במשרד על כל חשבון שברשותם, אשר לא נעשתה בו פעולה אחת לפחות במשך 10 שנים.

"זהו כסף של הציבור שמגיע לבעליו שחסכו או השקיעו אותו, ולא לבעלי ההון שמחזיקים בו", אמר שטרית. "החוק יסייע לאלפי אזרחים שאינם יודעים על החשבונות הרדומים או ששכחו מקיומם במצב הקיים שאיש לא מדווח עליהם. המנגנון המוצע בחוק פועל בהצלחה במדינות רבות בעולם. הממשלה שמתנגדת לחוק מעניקה לבעלי ההון יתרון נוסף על פני האזרחים כשהיא משאירה בידם של בעלי ההון מיליארדים השייכים לציבור".ח"כ שטרית התייחס לטענת שר האוצר לפיה החוק עלול לפגוע בפרטיות בעלי החשבונות, והשיב כי היום יש אמצעים טכנולוגיים שימנעו את הפגיעה  בצנעת הפרט. הוא הדגיש , כי למוסדות הפיננסיים אין שום אינטרס לדווח מרצונם על הכספים הרדומים מאחר שהם מגלגלים אותם ומרוויחים עליהם הון ולא רק מעמלות הניהול. זאת, בדיוק כמו שהבנקים שמחזיקים בכספים של יהודים שנספו בשואה לא דווחו עליהם עד שנאלצו לעשות זאת בהתערבות הכנסת.

פנייתו למצפון הח"כים שמייצגים את הציבור החלש, להצביע "לפי השכל הישר המחייב לפעול להחזיר את הכסף לציבור". אבל המכבש הקואליציוני התגבר והפיל את הצעת החוק ברוב של 43 מתנגדים לעומת 21 תומכים.שטרית הגיש את הצעתו לאחר שלא קודמה יוזמה דומה של הח"כ דאז משה כחלון (ליכוד), כשהיה באופוזיציה, והיום שר התקשורת והרווחה בקואליציה, שהפילה את אותו חוק.
מעורבות חברי הכנסת בנושא החלה לאחר שלא הועילו פניות ישירות מהציבור לממונה הקודם על שוק ההון באוצר, 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודה בכנסת בקיומם של חשבונות רדומים בשוק ההון בהיקף של מיליארדי שקלים. עם זאת, גרם שר האוצר להפלתה של הצעת חוק פרטית שתאלץ את האוצר להתנער מאדישותו הממושכת לתופעה כדי להביא לאיתורם של בעלי החשבונות או של יורשיהם. להערכת מרכז המידע והמחקר של הכנסת מדובר בסכומים שבין 15 ל-20 מיליארד שקל.השר שטייניץ תירץ את התנגדות הממשלה בכך שהתערבות האוצר המוצעת בחוק עלולה לפגוע בפרטיות של בעלי החשבונות. לדבריו, הממונה על שוק ההון במשרדו הנחה את הגופים הפיננסיים המחזיקים בכסף (בעיקר קופות גמל, קרנות פנסיה, חברות ביטוח וגם בנקים) "לעשות כל שביכולתם" כדי למצוא את הבעלים החוקיים של החשבונות הרדומים, במקום להרוויח מעמלות הניהול שלהם

לפי הצעת, שהעלה ח"כ מאיר שטרית "חוק חובת הדיווח של מוסדות פיננסיים על כספים ללא דורש" (קדימה) לקריאה טרומית, האוצר יחייב את המוסדות הפיננסיים לדווח לגוף מיוחד שיוקם במשרד על כל חשבון שברשותם, אשר לא נעשתה בו פעולה אחת לפחות במשך 10 שנים.

האוצר הוא זה שיפרסם את החשבונות במטרה שהפרסום יניע את הציבור לסייע באיתור בעליהם החוקיים או של יורשיהם.

כספים ללא דורש בישראל ובעולם הרחב

לפי הצעת "חוק חובת הדיווח של מוסדות פיננסיים על כספים ללא דורש" שהעלה ח"כ מאיר שטרית (קדימה) לקריאה טרומית, האוצר יחייב את המוסדות הפיננסיים לדווח לגוף מיוחד שיוקם במשרד על כל חשבון שברשותם, אשר לא נעשתה בו פעולה אחת לפחות במשך 10 שנים.

"זהו כסף של הציבור שמגיע לבעליו שחסכו או השקיעו אותו, ולא לבעלי ההון שמחזיקים בו", אמר שטרית. "החוק יסייע לאלפי אזרחים שאינם יודעים על החשבונות הרדומים או ששכחו מקיומם במצב הקיים שאיש לא מדווח עליהם. המנגנון המוצע בחוק פועל בהצלחה במדינות רבות בעולם. הממשלה שמתנגדת לחוק מעניקה לבעלי ההון יתרון נוסף על פני האזרחים כשהיא משאירה בידם של בעלי ההון מיליארדים השייכים לציבור".

ח"כ שטרית התייחס לטענת שר האוצר לפיה החוק עלול לפגוע בפרטיות בעלי החשבונות, והשיב כי היום יש אמצעים טכנולוגיים שימנעו את הפגיעה  בצנעת הפרט. הוא הדגיש , כי למוסדות הפיננסיים אין שום אינטרס לדווח מרצונם על הכספים הרדומים מאחר שהם מגלגלים אותם ומרוויחים עליהם הון ולא רק מעמלות הניהול. זאת, בדיוק כמו שהבנקים שמחזיקים בכספים של יהודים שנספו בשואה לא דווחו עליהם עד שנאלצו לעשות זאת בהתערבות הכנסת.

הוא הפציר בממשלה לתמוך בהצעתו, לפחות בשלב הקריאה הטרומית, כך שבהמשך הליך החקיקה הוא יציג גם את הפתרונות הטכנולוגיים נגד הפגיעה בפרטיות. לא הועילה גם פנייתו למצפון הח"כים שמייצגים את הציבור החלש, להצביע "לפי השכל הישר המחייב לפעול להחזיר את הכסף לציבור". אבל המכבש הקואליציוני התגבר והפיל את הצעת החוק ברוב של 43 מתנגדים לעומת 21 תומכים.

שטרית הגיש את הצעתו לאחר שלא קודמה יוזמה דומה של הח"כ דאז משה כחלון (ליכוד), כשהיה באופוזיציה, והיום שר התקשורת והרווחה בקואליציה, שהפילה את אותו חוק. מעורבות חברי הכנסת בנושא החלה לאחר שלא הועילו פניות ישירות מהציבור לממונה הקודם על שוק ההון באוצר,

 

איפה הכספים הולכים לאיבוד ?

 

בחברת ביטוח  ביטוח או בנקים  או קרנות פנסיה  , או  בתי השקעות  או קרנות השתלמות  או באפיקי חיסכון שונים   מה שהחריף לאחר ועדת בכר שאז מיליארדי שקלים נדדו   מהבנקים  לחברות ביטוח ובתי השקעות   שונים.

לחברת הביטוח / קרן הפנסיה / קופת הגמל../ קרן השתלמות  אין בהכרח   רצון לחפור יותר מידי ולחפש האדם שלא עדכן כתובתו .

הדו"חות התקופתיים לא מגיעים אל בעלי הכספים, ששוכחים במהלך הזמן  מקיומם


לחץ להזמנת ספרו של שלמה חזן

 

ליצירת קשר עם ד"ר שלמה חזן  09-8809013  לחצו לטופס יצירת קשר 054-6900052 שלמה חזן

שלמה חזן בפייסבוקהבלוג של שלמה חזן English homepage

 

   לחץ לפוסטים בקפה דה מרקר